Zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Flagi i Polonii oraz 233. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Zapraszamy z NCK do wspólnego świętowania Dnia Flagi oraz 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W tych wyjątkowych dniach serdecznie zachęcamy do eksponowania barw narodowych, wywieszania flagi, uczestniczenia w oficjalnych uroczystościach i wydarzeniach towarzyszących oraz do odkrywania interesujących treści poświęconych symbolom narodowym.
Wszystkiego co Dobre Polkom i Polakom w kraju i zagranicą - z Polonii całej!
Prezydium Rady NGO w Szczecinku
"
Udostępniamy wszystkim zainteresowanym m.in. spot #BarwyWspólne, zachęcając do jego upowszechniania:
Podziel się spotem #BarwyWspólne
Polecamy też cztery animacje: na temat polskiej flagi, hymnu narodowego, kokardy narodowej oraz słynnego obrazu Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 maja 1791 roku”. Zachęcamy nauczycieli i uczniów szkół podstawowych do udziału w VII edycji ogólnopolskiego konkursu „Do Hymnu”, a wszystkich, którzy lubią kreatywne wyzwania - do wypróbowania naszej nowej aplikacji online, która pozwala na wykreowanie indywidualnej, autorskiej „twarzy Polski”. Polecamy również ciekawą rozmowę o Konstytucji 3 Maja w ramach naszego cyklu podcastów "Audycje Kulturalne". W świąteczne dni, podczas spaceru Krakowskim Przedmieściem w Warszawie zapraszamy w godz. 11.00 – 19.00 do galerii Kordegarda (naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego), gdzie można bezpłatnie oglądać interesującą ekspozycję znakomitych twórców polskiej tkaniny artystycznej – Wojciecha Sadleya i jego uczniów.
Święto polskiej flagi celebrujemy 2 maja równo od 20 lat. To również Dzień Polonii i Polaków za granicą. O tym, czym różni się flaga od bandery, jakie ma proporcje, jak poprawnie jej używać i czego robić nie wolno opowiadamy w naszej animacji.
Przed nami również drugie ważne święto narodowe: 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja czyli Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 r. - pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) spisanej konstytucji. Święto zostało ustanowiono w 1919 i zniesione w 1946 r. Komunistyczne władze nie chciały odwoływać się do konstytucyjnej tradycji. Dopiero po przemianach demokratycznych od 1990 r. ponownie to wydarzenie uzyskało status święta narodowego. Konstytucja została uchwalona w Rzeczpospolitej Obojga Narodów: Polski i Litwy. Od 2007 oficjalnie celebrują ją również nasi sąsiedzi Litwini. Dla uczczenia rocznicy gorąco zachęcamy Was do samodzielnego wykonania kokardy narodowej. To bardzo proste. Potrzebujecie do tego: czerwoną wstążkę, tekturkę, klej i agrafkę.
Do emocjonującej historii jej zaprzysiężenia powracamy dzięki obrazowi Jana Matejki pod tym samym tytułem. Monumentalne płótno (247 cm x 446 cm) pt. „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”, namalowane z okazji 100. rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej, było darem artysty dla narodu polskiego. Obraz, który zgodnie z intencją Matejki miał być eksponowany w Zamku Królewskim w Warszawie (współcześnie znajduje się w jego zbiorach) przywołuje pełne emocji i dramatycznego napięcia wydarzenia z końca XVIII wieku. Jego bohaterów, architektów i zwolenników konstytucji, ale też jej zajadłych przeciwników artysta uwiecznił na swoim płótnie. W triumfalnym pochodzie ulicą Świętojańską do warszawskiej katedry po zaprzysiężeniu konstytucji, widzimy przedstawicieli wszystkich stanów i religii, co jest symbolicznym odwołaniem do idei i zapisów Ustawy Rządowej. Narrator filmu zdradza również, że nie wszystko na obrazie odpowiada prawdzie historycznej, ale jest świadomym zabiegiem autora, będącym wyrazem jego wizji artystycznej i postawy patriotycznej. Z filmu dowiecie się również, dlaczego konstytucja modernizowała państwo. Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie z bohaterami działa Mistrza Jana.
Wersja filmu z napisami w języku angielskim
Ponadto, w podcaście Narodowego Centrum Kultury z cyklu "Audycjach Kulturalnych" przypominamy ciekawą rozmowę z prof. Wojciechem Fałkowskim, dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie na temat Konstytucji 3 Maja - symbolu wolności, suwerenności i dumy narodowej:
Prof. W. Fałkowski Dyrektor Zamku Królewskiego o Konstytucji 3 Maja
Nauczycieli i uczniów szkół podstawowych zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie Narodowego Centrum Kultury pt. „Do Hymnu” polegającym na wspólnym jednogłosowym wykonaniu hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych przez co najmniej połowę uczniów danej szkoły. Na zgłoszenia czekamy do 17 maja.
Więcej informacji o konkursie "Do Hymnu"
Przygotowaliśmy również dla Was krótką, rysowaną animację na temat „Mazurka Dąbrowskiego”.
Zachęcamy też wszystkich do korzystania z nowej aplikacji NCK „Nasza Polska – jaką ma twarz?”. To nowe narzędzie edukacyjne dzięki któremu, poprzez kreatywną zabawę, można dowiedzieć się więcej o Polsce. Znajdziecie tu ciekawostki o naszym kraju i 48 elementów graficznych, które pobudzą Waszą wyobraźnię. Dzięki nim stworzycie wyjątkowe i niepowtarzalne portrety Polski, wpisane w kontur naszego kraju. Zestaw ten to zaproszenie do spojrzenia na Polskę z zupełnie nowej perspektywy.
"
Źródło info: www.nck.pl/aktualnosci/dzien-flagi-rp-i-rocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!