7 kwietnia obchodzimy również Światowy Dzień Zdrowia.
7 kwietnia obchodzimy również Światowy Dzień Zdrowia.
W 2024 roku jego hasłem przewodnim jest slogan "Moje zdrowie, moje prawo”, czyli #MyHealthMyRight.
"
Przesłanie to jest wyjątkowo wymowne, jako że poprzez liczne konflikty zbrojne, pandemie i kataklizmy podstawowe prawa zdrowotne niezliczonych osób na świecie stają się coraz bardziej zagrożone. Tegoroczny temat przewodni został więc wybrany, aby bronić prawa dostępu każdego człowieka do usług zdrowotnych, edukacji w zakresie zdrowia, a także dostępu do wody pitnej, czystego powietrza, czy jakościowej żywności.
Światowy Dzień Zdrowia to też dobry moment, aby o zdrowiu porozmawiać, zwolnić na chwilę i zadbać o siebie.
Zdrowie to nie tylko stan braku choroby, to także harmonijne i zbalansowane funkcjonowanie w każdej sferze życia. Cytując słowa przypisywane Platonowi: „Żadna część nie będzie zdrowa, dopóki całość nie będzie zdrowa”. To prawda, że nasze ciało, umysł i emocje są ze sobą połączone. Odpowiednie odżywianie, dobry sen, relacje międzyludzkie i zdrowie psychiczne to tylko niektóre z aspektów, które wpływają na nasze ogólne zdrowie.
Na zdrowie najlepiej patrzeć holistycznie – aby cieszyć się nim na co dzień, warto zadbać o wszystkie sfery życia jednocześnie.
Kilka kroków do zdrowia, czyli 8 zasad zdrowego odżywiania
Jednym z najważniejszych elementów wpływających na nasze zdrowie jest odpowiednie odżywianie. Nie od dziś wiemy, że zdrowie zaczyna się “od talerza”. To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, kondycję fizyczną i umysłową oraz ogólną odporność.
Właściwe odżywianie pomaga nam utrzymać prawidłową wagę, zapobiega chorobom serca, cukrzycy czy nadciśnieniu. Z drugiej strony, nieodpowiednia dieta pełna przetworzonej żywności, cukru i tłuszczów nasyconych może prowadzić do otyłości, chorób metabolicznych i stanów zapalnych w organizmie.
Nie wiesz, od czego zacząć? Zdrowe odżywianie nie musi być skomplikowane. Wystarczy zwracać uwagę na kilka prostych zasad:
● Spożywaj posiłki regularnie – mniej więcej co 3–4 godziny,
● Jedz powoli – przeżuwaj każdy kęs, ciesz się jedzeniem zamiast traktować go tylko jako “paliwo”,
● Pij dużo wody – minimum 1,5 - 2 litry dziennie, rozpoczynając dzień szklanką wody
● Ogranicz używki takie jak alkohol czy kawa,
● Zadbaj o odpowiednie zróżnicowanie swoich posiłków, czyli zawartość białka, węglowodanów i tłuszczów,
● Sprawdzaj etykiety kupowanych produktów – unikaj produktów przetworzonych i o skomplikowanym składzie, którego nie rozumiesz,
● W swoim planie żywieniowym możesz kierować się zasadą 80:20, czyli 80% zdrowych i zbilansowanych posiłków, a pozostałe 20% to przestrzeń na Twoje małe przyjemności,
● Unikaj diet restrykcyjnych i eliminacyjnych – chyba, że Twój stan zdrowia tego wymaga,
Odpowiednie odżywianie nie musi być uciążliwe ani nudne. Warto eksperymentować z nowymi smakami i przyprawami, odkrywać nowe potrawy i korzystać z dobrodziejstw sezonowych produktów. Zdrowie zaczyna się od talerza, ale to nie oznacza, że musimy rezygnować z przyjemności jedzenia. Wręcz przeciwnie — zdrowy styl życia może być smaczny, przyjemny i satysfakcjonujący dla naszych zmysłów. Obchody Światowego Dnia Zdrowia to dobra okazja, by wdrożyć w życie nowe nawyki!
Lepiej zapobiegać niż leczyć, badaj się regularnie!
Badania i opieka profilaktyczna zmniejszają ryzyko chorób, niepełnosprawności i pomagają wykryć schorzenia we wczesnym stadium. W praktyce – pozwalają na dłuższe i szczęśliwsze życie. Jak to wygląda u Polaków? Okazuje się, że bardziej dbamy o swoje samochody, niż o siebie. 83% właścicieli samochodów przynajmniej raz w roku sprawdza tan swojego pojazdu. Tymczasem tylko 57% Polaków bada się przynajmniej raz w roku, wykonując podstawową morfologię. I podczas 60% kobiet wykonuje podstawowe badania krwi przynajmniej raz w roku, aż 1 na 10 mężczyzn nigdy takich badań nie wykonywało.
Jakie badania kontrolne warto robić? To zależy od wieku i płci – jest jednak kilka podstawowych badań, na które powinien zwrócić uwagę każdy z nas:
● Zestaw podstawowy: morfologia, OB (opad Biernackiego), stężenie glukozy, badanie moczu – raz w roku.
● Kontrola stomatologiczna – raz na pół roku.
● Pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi oraz ogólne badanie u lekarza internisty – raz w roku.
● Pomiar poziomu elektrolitów we krwi (potas, sód, magnez, fosfor, wapń) – raz na 3 lata.
● Lipidogram (pomiar stężenia cholesterolu we krwi oraz jego frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów) – raz na 5 lat.
● USG jamy brzusznej – raz na 3–5 lat.
● RTG klatki piersiowej (w szczególności osoby palące) – raz na 5 lat.
● Kontrola znamion u dermatologa – co kilka lat.
Dodatkowe badania zalecane w zależności od płci i wieku - vide więcej info i infografiki na stronie:
"
powiat.szczecinek.pl/aktualnosci/swiatowy-dzien-zdrowia-2024-czyli-moje-zdrowie-moje-prawo.html
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!