Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką cookies.
Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.
Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

.

   

   W sobotni (6 października 2018r) wieczór w szczecineckim kinie odbyła się III Gala Konkursu „Gryfita Szczecinecki”, podczas której poznaliśmy kolejnych laureatów tej nagrody.

Całe spotkanie poprowadzili Bogusława Michalczewska-Zastawna i Ireneusz Markanicz...

"Szczecinecka Nagroda Kultury „Gryfita Szczecinecki” to wyróżnienie, które przyznawane jest lokalnym animatorom kultury oraz artystom związanym z naszym miastem. To nagroda przyznawana przez burmistrza miasta dla osób działających na rzecz szeroko rozumianej kultury i promocji Szczecinka. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2014 roku. Od tego czasu to prestiżowe wyróżnienie już dwukrotnie wręczone zostało tym, którzy swoją postawą i działaniami wyróżniają się na tle pozostałych mieszkańców, dbając jednocześnie o dobre imię naszego miasta.

 

- Kiedy jechałem na dzisiejszą galę uświadomiłem sobie, że jest to moje ostatnie publiczne wystąpienie jako burmistrz – przywitał zebranych gości burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Jak wiecie w 1976 roku przyjechałem do Szczecinka z Łodzi. Wtedy mnie pytali, czy nie żałuje tego, że wyjeżdżam z dużego miasta, bo przecież tu w Szczecinku niczego nie ma. Ani filharmonii, ani opery, ani teatrów. Wtedy nie przyszło mi do głowy, że kiedyś zostanę burmistrzem tego pięknego miasta. Ale tak się stało. I wtedy pomyślałem, że będę starał się zrobić wszystko, żeby w tym mieście, które pokochałem, dobrze się żyło. Jednym z wyróżników miasta jest to, żeby miasto również dbało o kulturę. My z całą pewnością o tę kulturę dbamy. Od 2010 roku zajmujemy pierwsze miejsce w województwie jeżeli chodzi o wsparcie i wydatki na kulturę. W tej chwili mamy również 10 miejsce w kraju w kategorii miast średnich.

- Nie mamy opery, ale jak w mało którym mieście możemy oglądać transmisję z Metropolitam Opera. Nie mamy multipleksu, ale mamy kino cyfrowe i dostęp filmów w dniu ich do premier. Mamy jeden z najlepszych w Polsce DKF-ów. Nie mamy filharmonii, ale mamy znakomitą szkołę muzyczną, która co miesiąc zaprasza nas na występy. Gdzie jest takie miasto 40-tysieczne, gdzie tysiąc osób potrafi przyjść na koncert jazzowy. To są rzeczy niesamowite. To świadczy o tym, jak ludzie w Szczecinku interesują się kulturą. Krótko mówiąc dzieje się dobrze. Najważniejszym czynnikiem są mieszkańcy naszego miasta. Szczecinek jest miastem magicznym, a to mieszkańcy Szczecinka powodują magię tego miasta. Jestem dumny z tego, że byłem burmistrzem Szczecinka przez tyle lat i proszę was bardzo, nie zmarnujcie tego, co uzyskaliśmy – dodał burmistrz.

 

Spośród 20 nominowanych osób zasłużonych dla rozwoju i szerzenia kultury, kapituła konkursu musiała wyłonić tych, którzy wyróżnili się w sposób szczególny. Kapituła zdecydowanie nie miała łatwego zadania, a wybór laureatów poprzedzony został kilkugodzinnym posiedzeniem i burzliwą dyskusją.

Komisja w składzie: Kamil Klimek, Małgorzata Kuszmar, Włodzimierz Piesiak, Andrzej Górka, Krzysztof Zawada, Mateusz Ludewicz i Marzena Góra po przeanalizowaniu dokonań wszystkich kandydatów postanowiła przyznać 6 wyróżnień.

 

W kategorii sztuk plastycznych wyróżniono Jolantę Sierpińską za jej działalność związaną m.in. z prowadzeniem grupy „Akcja Animacja”, tworzeniem wraz z młodzieżą niepowtarzalnych makiet stanowiących tło do produkowanych przez grupę filmów, angażowanie młodych ludzi w tworzenie sztuki oraz promowanie naszego miasta na międzynarodowej arenie. Za swoją twórczość literacką nagrodę otrzymał Piotr Rozmus, autor bestsellerów, których akcja często rozgrywa się właśnie na ulicach Szczecinka, a tym samym o naszym mieście słyszeli jego czytelnicy z całego kraju. Wyróżnienie za upowszechnianie kultury przyznano Lidii Pieńkos, realizatorce i koordynatorce licznych projektów społecznych, warsztatów i wydarzeń kulturalnych, angażujących i integrujących lokalną społeczność, a także wzbudzanie zainteresowania sztuką i kulturą wśród najmłodszych mieszkańców.

 

Nie zapomniano także o osobach działających na rzecz promocji muzyki i tańca – w tej kategorii kapituła postanowiła wyróżnić Krzysztofa „Ognia” Leśniewskiego, autora tekstów, kompozytora i pomysłodawcę oraz głównego realizatora kultowego już festiwalu „Piosenka jest dobra na zimę”. Z kolei wśród osób zasłużonych w dziedzinie filmu i teatru wyróżnienie przyznano Januszowi Rautszko, m.in. za reżyserię cyklu filmów przyrodniczych „Eko-skarby”. Jest on również autorem scenariuszy wspomnianych filmów, aktorem i głównym narratorem. Dodajmy, że ponad połowa materiałów filmowych została zrealizowana na ziemi szczecineckiej. W kategorii fotografia kapituła zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia Iwonie Aleksandrowicz, która w swojej działalności łączy wysoki poziom twórczości artystycznej z animacją kulturalno-społeczną adresowaną do mieszkańców Szczecinka i regionu.

 

Jednak momentem, na który czekano z niezwykłym napięciem, było ogłoszenie trzeciego w historii miasta laureata konkursu. Tytuł i nagrodę w postaci statuetki oraz 3 tys. zł za swoją wieloletnią działalność artystyczną otrzymała Krystyna Mazur, założycielka Klubu Poetyckiego Opal, propagatorka poezji wśród mieszkańców, pomysłodawczyni i organizatorka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego  im. Mieczysława Czychowskiego (dawniej "Malowanie słowem"), który dzięki jej zaangażowaniu i pracy zyskał międzynarodową sławę.

 

- Proszę państwa, tego się nie spodziewałam – Krystyna Mazur nie kryła wzruszenia. - Dziękuję bardzo komisji konkursowej i dziękuję panu burmistrzowi. Dziękuję przede wszystkim grupie poetyckiej OPAL, z którą od 17 lat już pracujemy razem i to chyba dzięki wsparciu tych osób, ale również wsparciu instytucji kultury, czyli Urżedu Miasta i SAPiKu dzieje się dużo w Szczeicnku jeżeli chodzi o poezję. Nie będę wiele mówiła, bo  jestem bardzo wzruszona. Jeszcze raz bardzo dziękuję.  

Podczas tegorocznej edycji miał miejsce jeszcze jeden wyjątkowo miły akcent. Burmistrz postanowił przyznać jeszcze dwie nagrody – „Super Gryfity Szczecineckiego”. Jedna z nich powędrowała do członków zespołu Feel, którzy od wielu lat regularnie odwiedzają nasze miasto, promuje je oraz – jak zawsze podkreślają – niezwykle chętnie nas odwiedzają i zawsze przedłużają swój pobyt nad Trzesieckiem. Drugą statuetkę i tytuł „Super Gryfity” otrzymała Małgorzata Ostrowska, rodowita szczecinecczanka, która również regularnie wraca w rodzinne strony angażując się tu w artystyczne przedsięwzięcia.

Po oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na rzeczywiste obcowanie z kulturą. Przed publicznością wystąpili właśnie „Super Gryfici” – zespół Feel oraz Małgorzata Ostrowska.

Przypomnijmy, że podczas I edycji konkursu tytuł ten otrzymała Jarmila Góra, choreograf i założycielka Zespołu Tańca Współczesnego „Rebelia”. Z kolei w 2015 roku nagrodę za swoje działania zdobył Włodzimierz Piesiak, dyrektor Szkoły Muzycznej im. O. Kolberga, za popularyzację kultury muzycznej w mieście i regionie.

 

Przypomnijmy, że podczas I edycji konkursu tytuł ten otrzymała Jarmila Góra, choreograf i założycielka Zespołu Tańca Współczesnego „Rebelia”. Z kolei w 2015 roku nagrodę za swoje działania zdobył Włodzimierz Piesiak, dyrektor Szkoły Muzycznej im. O. Kolberga, za popularyzację kultury muzycznej w mieście i regionie.

 "

 

Źródło info i zdjęcia: Marzena Góra, miastozwizja.pl

 

Gratulujemy Wyróżnionym!

Prezydium Rady Org. Pozarządowych w Szczecinku

Współpracujemy z:

 

 Starostwo Powiatu Szczecineckiego

 

PUP w Szczecinku

 

herbszczecinka

 

 

 

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku

 

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Organizacje Szczecinek
|